Za Otou Pavlem do Luhu u Branova

Kraj u Branova je úzce spojen se spisovatelem Otou Pavlem, sem jezdil slavný spisovatel za převozníkem Proškem na ryby, zde ve svém milovaném kraji odpočíval, a právě tento kout Křivoklátska mu byl inspirací pro jeho knihy, mnohé ze zde žijících postav popsal ve svých povídkách.

Branovský přívoz s Pamětní síní Oty Pavla připomíná život a dílo tohoto neobyčejného umělce a člověka.

Přívoz v Luhu pod Branovem je pro mnohé nejromantičtější ze všech přívozů na Berounce. I vy se můžete nechat převézt na druhý břeh a navštívit slavnou hospůdku U Rozvědčíka.

Z Roztok se vydáte po silnici směrem na Karlovu ves, cesta vede nejprve podél řeky, u soutoku Berounky a potoka Klucná půjdete dále podél potoka. Projdete trampskou osadou Údolí hříchu, minete studánku Tři prameny, a pak máte dvě možnosti, jak pokračovat dále: Buď stále po silnici krásným stinným tichým údolím až na křižovatku silnic, silnice vpravo je cesta na Branov, nebo kousek za studánkou odbočíte vpravo na lesní cestu (přejdete potok přes betonový přejezd) a mírným stoupáním lesem dojdete k hájovně nad Branovem. Tomuto místu se říká Branovská vrata, krajina se zde rozevírá do překrásné scenérie.

V obou případech sejdete po silnici dolů do Branova a polní cestou pak do Luhu.

V Luhu se můžete nechat převézt převozníkem na druhý břeh a po červené turistické značce se vrátit zpět do Roztok. Po pravé straně budete míjet Nezabudický mlýn s nezabudickým jezem, známým z filmů o Otovi Pavlovi.

Celý okruh je dlouhý kolem 12 km.

Datum vložení: 12. 6. 2020 13:22
Datum poslední aktualizace: 12. 6. 2020 13:23
Autor:

ČEZ odstávky - více info. po rozkliknutí

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Počasí dnes:

11. 5. 2021

polojasno

Bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 26 až 30°C. Noční teploty 16 až 12°C.