Havárie - Berounka

Havárie

Středočeský kraj byl dne 13.10.2019 informováno havárii, ke které došlo v minulém týdnu v Plzeňském kraji. Došlo k úniku prostředků na impregnaci dřeva z výrobního areálu v Klatovech do toku Drnového potoka, který je jedním z významných přítoků řeky Úhlavy. Laboratoř a dispečink Povodí Vltavy ve spolupráci s VODÁRNOU PLZEŇ a.s. monitorují koncentrační vývoj nebezpečné organické látky v řece.

Povodí Vltavy v průběhu soboty 12. října navýšilo odtok z přehrady Nýrsko, aby došlo k naředění vody v řece Úhlavě, a tedy ke snížení koncentrace. V neděli 13. října v nočních hodinách byl ze stejných důvodů navýšen odtok z přehradní nádrže Hracholusky. S ohledem na poskytnuté informace, že dosud nedošlo k očekávanému snížení koncentrace škodlivých látek a voda postupuje dále do Berounky, předáváme tuto informativní zprávu s žádostí o informování obcí přes jejichž území protéká Berounka případně organizací využívajících vodu z Berounky včetně rybářských organizací.

Zásobování pitnou vodou pro obyvatele není ohroženo. Obyvatelé se nemusí obávat kontaminace vody ve vodovodních řadech.

Z preventivních důvodů obyvatelům nedoporučujeme konzumaci ryb ulovených v řece Berounce, zalévání touto vodou na zahradách, ani napájení dobytka. Zároveň se nedoporučuje ani koupání. I přes naředění může dojít k negativnímu vlivu na ekosystém řeky a může docházet k úhynu ryb.

Středočeský kraj bude občany pravidelně informovat o dalším postupu na svých webových stránkách.

Datum vložení: 14. 10. 2019 11:32
Datum poslední aktualizace: 4. 6. 2020 11:07
Autor: Irena Vápeníková

Počasí dnes:

7. 7. 2020

oblacnosdestem

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Denní teploty 18 až 22°C. Noční teploty 10 až 6°C.

Zima v Roztokách, Chaloupky - leden 2016, autor Ing. Lenka Peterková